17. Космическа храна
Какво сме дали на Света? е въпросът.
А това е седемнадесетият Отговор.
БЪЛГАРИЯ.
Българската космическа храна е дело на учените от Института по криобиология и лиофилизация. Тук трябва да спомена името на акад. Цветан Цетков.
Екипът на акад. Цветан Цветков разработва биотехнологии за студено консервиране и исушаване на биологични материали във вакуум.
За какво става дума?
Начинът на консервиране на храната се нарича Лиофилизация (вакуумно сублимационно сушене). Това е най-съвършеният метод на консервиране измислен досега. Тя позволява на практика напълно (до 95%) да се съхранят хранителните вещества, витамините, микроелементите, даже първоначалната форма, естествен аромат, вкус и цвят продължително време при температури от -50 до +50 градуса. В процеса не се използват ароматизатори, оцветители или консерванти. Високото качество и биологичната пълноценност на съхранените по този начин продукти се обуславя и с това, че на лиофилизация могат да се подложат само свежи продукти. Например съхраняването на ягоди преди обработка не трябва да превишава 8 часа от момента на брането им.
В списъка на българските храни за космоса са включени кисело мляко с овесено брашно,няколко вида ядки,набор от лиофилизирани плодове - ягоди, ябълки кайсии, праскови, пъпеш, и какво ли още не.
Българското меню е адаптирано за четирикратен дневен хранителен режим - две закуски,обяд и вечеря.Тези храни покриват изискванията на организма от хранителни биологични вещества, като средната стойност е 3000-3200 ккал.
За разработките на лиофилизирани продукти колективът на акад. Цветан Цветков има два патента.
Уви, няма как да си купиш малко българска космическа храна, за да е опиташ. Но за това пък може да опиташ малко америанска - или - ягоди с неаполитански сладолед. Поръчай си от podaraci.bg
припомни си какво още България даде на Света (тук)
3 коментарa :
Това не само го знам, но и съм опитвал от тази космическа храна. Навремето, когато бяхме ученици, първият ни космонавт Георги Иванов обикаляше Родината и разказваше за преживяното в космоса. Та точно тогава, на посещение в нашия техникум, той донесе такава храна и ние имахме щастието да я опитаме. Трябва да ви кажа, че никак не беше лоша.
Трябва да ви разочаровам, но лиофилизацията (сублимационното сушене) съвсем не е българко изобретение ... Методът е известен много отдавна, но не се прилага масово поради икономическа нецелесъобразност и нездравословност на лиофилизираните храни !
А това с БГ космическите храни си е чиста спекулация и журналистичеси балон !
Понастоящем в космонавтиката се употребяват главно пастообрезни храни в тубички !
Иначе, другите примери за БГ приноси са хубави ... Поздравления за идеята !!!
Никой не казва че лиофилизацията е наше изобретение!!!
Публикуване на коментар